طرح ازدواج آسان

در سالهای گذشته، تبلیغات زیادی برای ترویج ازدواج آسان در بین جوانان صورت گرفته است. تبلیغاتی که دانشجوها را هدف اصلی خود قرار داده و با ترویج ازدواج آسان سعی بر این داشته که سنت حسنه ی ازدواج را هر چه بیشتر و بهتر رواج دهد. اما علی رغم تمام تبلیغات ما در سال های گذشته شاهد کاهش آمار ازدواج و افزایش میزان تجرد قطعی در کشور بوده ایم.

ازدواج آسان چیست؟

ازدواج آسان به ازدواجی اتلاق می شود که پایه و اساس آن بر ساده زیستی و دوری از تجملات بنا شده است. کانون های ازدواج آسان امکان برگزاری یک عروسی متوسط و آبرومند را برای زوج های علاقمند فراهم کرده اند. در صورت تمایل می توانند از مراسم عقد تا عروسی شان را زیر نظر این کانون ها برگزار کنند و تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

میتوانید مقاله زمان مناسب ازدواج را بخوانید.

مشکلات اقتصادی سر راه ازدواج

امروزه اغلب جوانان دلیل گریز از ازدواج را مشکلات اقتصادی و نداشتن بنیه ی مالی کافی عنوان می کنند. سبک زندگی جوانان دهه های اخیر تغییر فاحشی نسبت به سبک زندگی چند نسل قبل داشته است. به همین دلیل اغلب جوانان حاضر نیستند، با حداقل ها در هیچ مقوله ای کنار بیایند. همین امر باعث می شود؛ توقع ها بالا رفته و امکان فراهم کردن این توقعات وجود نداشته باشد. نداشتن کار مناسب و درآمد ثابت، عدم توانایی مالی برای برگزاری مراسم آبرومند عروسی و تامین خواسته های طرف مقابل، عدم تمکن مالی برای تامین جهیزیه از نمونه های پررنگ در زمینه ی مشکلات اقتصادی است.

آزادی های اخلاقی

از دیگر مشکلاتی که سر راه ازدواج وجود دارد، گسترش آزادی های اخلاقی و شکسته شدن مرزهای اخلاقی در جامعه است. برقراری روابط آزاد، بار هزینه ی کمتری دارد و مسولیتی هم بر دوش طرفین قرار نمی دهد.

گسترش این نوع روابط، باعث رواج بی بند و باری های اخلاقی و در نتیجه بی میلی به ازدواج در بین جوانان می شود.

دلیل ارزانی ازدواج آسان

کانون هایی که از سوی وزارت ورزش و جوانان تحت عنوان کانون برگزاری ازدواج آسان به فعالیت می پردازند؛ تمام خدمات عقد تا عروسی را به طور کامل ارائه می دهند. اما تنها تفاوت این کانون ها با سایر مراکز تشریفات در این است که خدمات این کانون ها، در ساده ترین شکل ممکن ارائه می شود.

این کانون ها با برخی از تالارهای عروسی، آتلیه ها، مزون ها، سالن های زیبایی و مراکز فروش لوازم خانگی قرارداد بسته اند. به همین دلیل اگر زوج های جوان از طریق این کانون ها برای برگزاری مراسم اقدام کنند؛ مشمول تخفیفات ویژه ای خواهند شد. از سوی دیگر خدمات این مراکز کاملا ساده و به دور از تشریفات مرسوم است.

اتاق عقد و سالن ساده و به دور از تشریفات. منوی غذایی شامل تنها یک نوع غذا. آتلیه و عکاسی بدون آلبوم دیجیتال. لباس های عروس با قیمت مناسب.  سالن های آرایشی که با کانون طرف قرارداد هستند و هزینه های کمتری از زوج جوان درخواست می کنند.

جهیزیه هایی که از طریق این کانون ها ارائه می شود؛ تنها شامل اقلام ضروری زندگی آبرومند است و از هیچ گونه بریز و بپاش اضافی در آن خبری نیست.

تالارهای طرح ازدواج اسان

تالارهایی که برای این طرح در نظر گرفته شده اند ظرفیت محدودی دارند. البته اگر میخواهید مهمان های بیشتری دعوت کنید می توانید با صرف هزینه ای بیشتر این تصمیم را عملی کنید.

غذایی که در این تالارها سرو می شود تنوع کمتری دارد تا هزینه ی کمتری را شامل شود. تالارهایی که در این طرح عضو هستند، این خدمات را ارائه می کنند: کارت دعوت عروسی، لباس عروس، ماشین عروس، آرایشگاه عروس و داماد، میوه و شیرینی، آتلیه و شام  عروسی . در صورت تمایل می تواند آیتم های دلخواه تان را انتخاب کنید و از برخی آیتم ها صرف نظر کنید. و یا مورد دیگری را به دلخواه خودتان انتخاب کنید.

لیست هزینه های ازدواج آسان در سال ۱۴۰۲

در تاریخ مهر ماه ۱۴۰۲ به بررسی اجمالی هزینه های ازدواج اسان میپردازیم.

لیست خدمات برگزاری مراسم عروسی محدوده قیمت به تومان
هزینه رزرو تالار بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان
هزینه کارت عروسی حداقل ۶ هزارتومان
هزینه گیفت عروسی حداقل ۱۰ هزارتومان
هزینه میوه حداقل نفری ۳۰ هزارتومان
هزینه شیرینی عروسی حداقل نفری ۲۰ هزارتومان
هزینه کیک عروسی حداقل نفری ۲۵ هزارتومان
هزینه لباس عروس حداقل از ۵ ملیون تومان
هزینه کفش عروس از ۵۰۰ هزارتومان به بالا
هزینه تاج و تور عروس بین ۱ میلیون تا ۳ میلیون تومان
هزینه آرایشگاه عروس بین ۶ تا ۱۱ میلیون تومان
هزینه دسته گل عروس بین ۱ تا ۵ میلیون تومان
هزینه ورودی تالار نفری ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتومان
هزینه شام عروسی حداقل نفری ۵۰۰ هزار تومان
هزینه ماشین عروس بین ۲ تا ۱۰ میلیون تومان
هزینه دیجی و گروه موسیقی عروسی بین ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان
هزینه گروه فیلم برداری بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان
هزینه سرویس طلای عروس از ۴۰ میلیون تومان به بالا
هزینه گل آرایی تالار حداقل ۷ میلیون تومان
هزینه نورپردازی و استیج رقص حداقل ۵ میلیون تومان
هزینه آتیش بازی و مه سنگین از ۲ میلیون تومان به بالا
هزینه حلقه عروس و داماد حداقل از ۱۵ میلیون تومان به بالا
هزینه لوازم شخصی عروس از ۵ میلیون تومان به بالا
هزینه ساعت عروس و داماد حداقل از ۴ میلیون تومان به بالا
هزینه کت و شلوار داماد حداقل ۵ میلیون تومان
هزینه کفش و کمربند داماد حداقل ۲ میلیون تومان
هزینه کراوات ، گیره کراوات و دکمه سر دست داماد از ۱ میلیون تومان به بالا
بین ۲ تا ۵ میلیون تومان هزینه آرایشگاه داماد
از ۵ میلیون تومان به بالا هزینه لوازم شخصی داماد

 

جمع بندی:

البته دوری از تشریفات و بریز و بپاش های اضافی، تنها مخصوص زوج های کم بضاعت یا کم درآمد جامعه نیست. این  کار ترویج یک نوع سبک زندگی ایرانی – اسلامی است که بسیاری از خانواده های متمول هم از آن استقبال کرده اند.

اغلب زوج هایی که از این کانون ها خدمات گرفته اند، از خدمات ارائه شده رضایت داشته اند. معتقد بودند که با توجه به هزینه ای که کرده ایم،  خدمات قابل توجهی به ما ارائه داده شد. این طرح فعلا در شهر تهران اجرا شده است. امیدواریم با استقبال زوج های عزیز در سایر شهرهای کشور نیز اجرایی شود.

ازدواج آسان می‌تواند به بهبود روابط زناشویی و افزایش حس اعتماد در جامعه و کاهش استرس در میان جوانان کمک کند.. با استفاده از تغییر نگرش ها و بی توجهی به سنت های پیش پا افتاده میتوان به راحتی و تصمیمات ساده و به دور از تجملات امروزه در فضاهای مجازی میتوان به ازدواج راحت دست یافت. برای این امر باید به مسوولیت پذیری و درک متقابل از یکدیگر رسید و زندگی را بر چایه احساسات خوب و نه سختی ها به پیش برد.

2 دیدگاه در ”طرح ازدواج آسان چیست؟ لیست هزینه های ازدواج آسان در سال ۱۴۰۲

 1. سلام وقت خوش ممنون
  من یه سوال دارم واقعا اگر هزینه ها همین باشه که عالیه
  و اینکه شما شرایط پرداخت هم دارید یا خیر
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلا جناب کرمی عزیز
   بله واقعا هزینه ها همینه ولی باید شرایط بازار و دلار در نظر بگیرید
   مثلا این مورد برای مهر ماه ۱۴۰۲ هست و در ماههای آینده شرایط بازار تایین کننده قیمت هاست
   برای بحث نقد و اقساط هم با شماره ۰۹۱۲۱۱۳۲۵۶۷ تماس بگیرید
   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *